Są już pierwsze przypadki ukąszeń kleszczy. Chroń się przed nimi dzięki 5 naturalnym sposobom.

Ze względu na łagodną zimę i coraz cieplejsze dni, kleszcze już ruszyły na rzeź, atakując nie tylko nasze czworonogi, ale także nas samych. Problem jest na tyle poważny, ze względu na choroby jakie te małe insekty mogą przenosić. Na szczęście istnieją sposoby, na to aby kleszcze w ogóle się do nas nie zbliżyły.

Kleszcze atakują nie tylko w lasach i na łąkach, ale coraz częściej także w miejskich parkach i domowych ogródkach

Najważniejsze, aby po każdym spacerze dobrze się obejrzeć, sprawdź czy kleszcz nie wszedł pod kolano lub w zgięcie łokcia. Innymi miejscami, w których mogą pojawić się insekty jest skóra za uszami, pachwiny oraz skóra głowy. Na wycieczkę do lasu czy parku lepiej ubrać się w jasne ciuchy – w ten sposób szybciej zobaczysz kleszcza, który przed wbiciem się może wędrować po Twoich ubraniach nawet przez godzinę.

Aby uniknąć ukąszenia klesza warto spróbować jednego z naturalnych środków

Pamiętaj, że kleszcze nienawidzą zapachów goździków, tymianku czy mięty pieprzowej dlatego też przed wyjściem z domu warto użyć naturalnych olejków eterycznych.Zapachy które odstraszą insekta to także olejek z drzewa herbacianego, szałwia, trawa cytrynowa, paczula czy słodki migdał. Przed zastosowaniem olejku eterycznego rozcieńcz go, mieszając z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Olejek z drzewa herbacianego można stosować bezpośrednio na skórę.

Innym sposobem jest dostarczenie organizmowi dużej dawki witaminy B

Według niektórych specjalistów, witamina B zmienia skład naszego potu, a o odstrasza kleszcze. Dobrym źródłem witaminy B jest np. piwo.

Jedzenie czosnku także jest skutecznym sposobem na odgonienie insektów

Kleszcze uwielbiają zapachy perfum i wody perfumowanej dlatego uważaj na takie wabiki!

Podobnie jak komary, kleszcze czują ciepło człowieka i zapach jego potu, a intensywne zapachy perfum i dezodorantów działają na nie jak wabiki. Pamiętaj o dbaniu o higienę osobistą i staraj się używać nieperfumowanych kosmetyków.

Suszone zioła ochronią Ciebie oraz Twoich bliskich

Warto stworzyć domowy odstraszacz na kleszcze, które nie przepadają również za zapachem suszonych ziół. Gdy wyczują woń szałwii, mięty pieprzowej, rozmarynu lub melisy lekarskiej, uciekną jak najdalej. Jeśli chcesz zrobić ziołowy preparat przeciw kleszczom w niewielkiej ilości wody, zaparz rozmaryn oraz tymianek. Po około godzinie przelej buteleczki ze sprayem i dodaj kilka kropel soku z cytryny. Następnie dokładnie wymieszaj. Taką miksturę możesz rozpylić na sobie oraz na swoim czworonogu.

Spotkałeś się już z kleszczami w tym roku?

Tekst pochodzi z: genialne.pl

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!