Nie jesteś leniem, masz po prostu wysokie IQ – tak mówią najnowsze badania.

Śpiochy i leniuchy radujcie się, nowe badania wykazały powiązania między lenistwem a wysokim IQ. W praktyce może to oznaczać, że wpatrywanie się w przestrzeń lub unikanie siłowni nie oznacza, iż jesteś leniwy, ale w rzeczywistości demonstrujesz swą inteligencję.

 

Myślenie na wysokim poziomie

Według najnowszych badań, ludzie o wysokim IQ szybko się nudzą, z racji, że poświęcają sporo czasu na myślenie. I choć mogą wyglądać jakby nic nie robili, aktywnie zaangażowani są w kontemplację otaczającego świata. Z drugiej strony, osoby, które spędzają dużo czasu na aktywności fizycznej, by się nie nudzić, mogą przez to unikać myślenia na wysokim poziomie.

Eksperyment

Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie postanowili zaprosić studentów do udziału w badaniach psychologicznych. Test miał na celu zidentyfikowanie tych, którzy woleli unikać wszystkiego co mogłoby ich psychicznie zmęczyć i tych, którzy wykazali chęć myślenia.
Klasyfikacja polegała na tym, że mieli się zgodzić lub też nie ze stwierdzeniem „myślę tylko tak mocno jak muszę” i „lubię zadania, które wymagają ode mnie wymyślania nowych rozwiązań”. Po identyfikacji, naukowcy wybrali po 30 osób z obydwu grup i wyposażyli w sprzęt mający monitorować aktywność fizyczną przez tydzień.

Wyniki

Wyniki wykazały, że grupa „myślicieli” była znacznie mniej aktywna w porównaniu do kolegów, którzy wyrazili pogląd, iż woleliby nie zaprzątać sobie głowy niepotrzebnymi przemyśleniami. Jednak różnice były zauważalne od poniedziałku do piątku.
W czasie weekendu zaobserwowano coś, czego naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, mianowicie, brak różnic między grupami w aktywności fizycznej. Naukowcy przyznają, że badanie trwało bardzo krótko i na bardzo małej ilości osób, więc ciężko ostatecznie wyjaśnić relację.
Jeśli czujesz samozadowolenie, iż twoje lenistwo może być oznaką inteligencji, poczekaj jeszcze chwilę, gdyż Todd McElroy, główny autor badań, ma zupełnie inny pogląd na ten temat:

„Ostatecznie, ważnym czynnikiem, który może pomóc osobom bardziej skłonnym do przemyśleń w zwalczaniu ich lenistwa jest świadomość. Świadomość tego, że są mniej skłonni do aktywności fizycznej połączona ze świadomością konsekwencji własnego nieróbstwa, może skutkować pozytywnie, aby stać się bardziej aktywnym w ciągu dnia.”

 

Podziel się na facebooku!

 

Fotografie: journals.sagepub.comdigest.bps.org.uk

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!