Jak ze zwykłego jajka zrobić małe dzieło sztuki

Jak zwykle przed Wielkanocą pojawia się temat jajek – pisanek, kraszanek, wydzieranek… I chociaż każdy dom ma swój sposób na przygotowanie tej ozdoby świątecznego stołu, może warto przybliżyć kilka z nich: niekiedy znanych jeszcze z dzieciństwa, podpatrywanych u babci czy mamy, a z biegiem lat wypartych z naszych przedświątecznych przygotowań i zwyczajów przez łatwiejsze w przygotowaniu pisanki tworzone przy użyciu sztucznych barwników do jaj?

Wśród powszechnych metod znajduje się ta polegająca na gotowaniu jaj w łuskach żółtej cebuli.

NALEŻY PRZYGOTOWAĆ:

  • jajka (im ciemniejsza skorupka, tym lepszy efekt)
  • bawełniany sznurek lub nić
  • nożyczki
  • nylonowe pończochy/rajstopy
  • łuski cebuli
  • garnek o dużej pojemności (Uwaga – otrzymany płyn zabarwi naczynie!)
  • rośliny stanowiące nasz element dekoracyjny; może to być natka pietruszki, koperek, rozmaryn itp.

KLASYK – JAJKA BARWIONE WYWAREM Z GOTOWANYCH ŁUSEK CEBULI

1. O ile wcześniej nie gromadziliśmy łusek cebuli specjalnie do tego celu, wystarczy obrać je z około 3 kg warzywa i zalać wodą, po czym zagotować. Im dłużej gotujemy, tym ciemniejszy wywar uzyskamy. Należy uważać, by nie przypalić łupin.

2. Dekor roślinny przykładamy do jajka i wkładamy je do odpowiednich rozmiarów kawałka pończochy. Ściśle zawiązujemy sznurkiem z obu stron. Układamy w garnku tak, by były całkowicie zanurzone i gotujemy przez około 10 minut, po czym ostrożnie wyjmujemy i oswobadzamy z nylonów otrzymaną pisankę. Aby nabrały pięknego połysku, delikatnie natłuszczamy je niewielką ilością oleju i polerujemy.

AŻUROWE CUDA

Wyjątkowo prosty i szybki sposób na stworzenie małego arcydzieła. Wystarczy owinąć jajko koronką, ścisnąć jej końce gumką lub owinąć nitką, po czym zanurzyć w barwniku o intensywnym kolorze, dzięki czemu ażurowy wzorek będzie bardziej kontrastował.

POWIEW WIOSNY

Pisanki dla zwolenników minimalizmu – ugotowane jajka owijamy kordonkiem, grubą nicią, ozdobnym sznurkiem bądź rafią, a następnie puszczamy wodze fantazji: ozdabiamy świeżymi roślinami i kwiatami. Można wykorzystać jajka o białych skorupkach, ale młoda, wiosenna zieleń doskonale komponuje się z każdą skorupką.

PASIAKI

Mimo, że niewiele wspólnego mają z pasiakami łowickimi, warto zwrócić uwagę także i na tę metodę; tym bardziej, że do zrobienia ciekawej dekoracji nie potrzebujemy zbyt wielu akcesoriów. Poza ugotowanymi jajkami i dowolnymi barwnikami przygotowujemy wstążeczki. Dokładnie obwiązujemy nią jaja i zanurzamy w barwniku aż do uzyskania żądanego nasycenia skorupki kolorem.

W STYLU GAUDIEGO

Przysłowie mówi, by nie płakać nad rozlanym mlekiem. Podobnie rzecz ma się z potłuczonym jajkiem. Pękniętą kolorową skorupkę także wykorzystamy do udekorowania naszych świątecznych jaj. Przy pomocy bezbarwnego kleju pokruszone kawałki mocujemy do skorupek, otrzymując mozaikową pisankę w stylu Gaudiego.

PROSTO OD KURY…

Jeżeli nie mamy przekonania do barwników dostępnych w sklepach, a nie zamierzamy robić ich z produktów naturalnych (np. buraków, kory dębu, młodego zboża), z powodzeniem możemy wykorzystać różnego rodzaju naklejki, czy po prostu pisakiem wykonać na skorupkach dowolne ornamenty.

RETRO

Wyjątkowe, aczkolwiek nieco pracochłonne, z pewnością przypadną do gustu romantykom i wielbicielom mody retro.

Wykorzystujemy tu technikę decoupage. Papierowe serwetki z niedużym wzorem rozdzielamy tak, by uzyskać jedną warstwę – z rysunkiem, który wycinamy. Następnie przygotowujemy klej: 2 łyżeczki mąki dokładnie mieszamy z 50 ml wody. Ściereczką lub ręcznikiem papierowym przecieramy skorupkę w miejscu, w którym zamierzamy umieścić wzór, przykładamy wyciętą serwetkę i smarujemy ją zanurzonym w kleju pędzelkiem uważając, by nie porwać. Delikatnie wygładzamy, likwidując jednocześnie pęcherzyki powietrza. Gdy wyschnie, rozprowadzamy kolejną warstwę kleju.

MILUSIŃSCY – DO DZIEŁA!

Niezależnie od stopnia zdolności plastycznych (a nawet ich braku) naszych pociech, zaproponujmy im twórczą zabawę. Własnoręcznie przygotowana pisanka stanowi wspaniały upominek – zwłaszcza dla babć i dziadków – jest powodem do dumy, a sam proces tworzenia daje wiele satysfakcji i frajdy!

W ROŻNYCH ODCIENIACH

Interesujący efekt gradientu uzyskamy, zanurzając (na około 2 minuty) w barwniku tylko część jajka; po upływie tego czasu dolewamy nieco wody – i tak stopniowo, do osiągnięcia takiego jej poziomu, który całkowicie pokryje jajko.

Jak widzimy, oryginalne, pełne uroku pisanki nie zawsze wymagają skomplikowanych środków i wielkiego talentu. Bardzo często wystarczy odrobina pomysłowości, by świąteczny nastrój zagościł w naszych domach już kilka dni przed Wielkanocą.

 

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!