Ile tak naprawdę zarabiają Polacy. Smutna prawda aż przytłacza.

Mówi się, że obecny rynek należy do pracownika a nie pracodawcy. Czy aby na pewno? Na pewno prawdą jest fakt, że na polskim rynku jest wiele ofert i łatwiej jest znaleźć pracę, ale nie zawsze jest to praca, która satysfakcjonuje pracownika. Nie ukrywajmy, istotne jest też wynagrodzenie. Zatem odpowiedzmy na pytanie, ile zarabiają Polacy?

Ile zarabiają Polacy

Dzięki raportowi platformy SpotData, opublikowanemu w „Pulsie Biznesu”, dowiadujemy się co nieco o zarobkach Polaków. Niestety, nie jest tak pięknie, jak się co niektórym wydaje… Jeśli chodzi o Polaków w wieku 24 lat i więcej, zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie, aż 34 procent badanych zarabia w przedziale między 2 a 3 tysiącami. Kolejne 19 procent badanych zarabia niestety mniej niż 2 tysiące. Wychodzi zatem na to, że ponad połowa nie przekracza bariery 3 tysięcy złotych.

Średnie wynagrodzenie

Tak dla przypomnienia, średnia krajowa w Polsce w II kwartale 2019 roku, według założeń budżetu państwa, wynosi 4 839,24 zł brutto, co na rękę daje 3 438 zł. Analizując te dane widać, że dla większości Polaków średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw jest zwyczajnie nierealne do osiągnięcia. Z opracowanego raportu wynika również, że zarobki w wysokości średniej krajowej, lub wyższe, ma jedynie 17 procent rodaków.

Te dane przerażają

To jeszcze nie koniec… Wśród badanych aż 17 procent wyznało, że nie posiada oszczędności na tyle dużych, aby móc się z nich utrzymać chociażby przez tydzień. Idąc dalej tym tokiem, 19 procent badanych nie przeżyłaby z oszczędności miesiąca, a 22 procent kwartału.

Polacy zarabiają mało czy nie potrafią oszczędzać?

W „Pulsie Biznesu” zauważono, że jesteśmy krajem niskich oszczędności. Wskazują na to odpowiedzi badanych. Jednak z drugiej strony warto zastanowić się, z czego wynika brak oszczędności u Polaków. Jeśli ktoś zarabia niewiele, nie będzie w stanie odłożyć, o ile w ogóle będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Jedno wynika z drugiego. Oczywiście, zdarzają się również przypadki, kiedy to ludzie żyją ponad stan. Jednak odpowiedzi badanych wskazują na coś zupełnie innego.

A jak wygląda sprawa zarobków u was? Przekraczacie średnią krajową, czy nie?

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!