10 genialnych sposobów na Googlowanie. Aż 96% ludzi nie ma o nich pojęcia! ??

Posiadamy tak zaawansowaną technologię, że mając do dyspozycji szybkie łącze internetowe, możemy znaleźć informacje praktycznie na każdy temat. W ciągu zaledwie kilku minut możemy znaleźć przepis na najsmaczniejsze ciasto lub dowiedzieć się czegoś o teorii dualizmu korpuskularno-falowego.

Ale często wyszukiwanie w ogromnych zasobach Internetu trwa znacznie dłużej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Dlatego zebraliśmy listę najbardziej skutecznych metod wyszukiwania w Google, aby pomóc Ci wyszukiwać cenne materiały, przy pomocy zaledwie kilku kliknięć.

1. Wykorzystanie operatora “lub”

Czasami nie jesteśmy pewni, czego do końca szukamy. Ale to nie musi być problem! Wystarczy w wyszukiwarce wpisać kilka możliwych wariantów i oddzielić je, wpisując symbol “|”. Można również użyć operatora “lub”. Wtedy Google pokaże wyniki, które mają dla nas ​​największy sens.

triki-w-google-1

2. Wyszukiwanie za pomocą synonimów

Nasz język jest bogaty w synonimy. Jeśli trzeba znaleźć strony na dany temat, a nie te, które zawierają konkretną frazę, należy dodać symbol “~” przed słowem, którego synonimów powinien szukać Google.

Na przykład, jeśli szukasz terminu “zdrowe jedzenie” z wykorzystaniem “~” otrzymasz wyniki o zasadach zdrowego odżywiania, przepisy, czy zalecenia dotyczące spożywanych posiłków.

triki-w-google-2

3. Wyszukiwanie w witrynach

Czasami gdy przeczytasz ciekawy artykuł na jakiejś stronie internetowej, chciałbyś do niego wrócić żeby np. podzielić się nim z przyjaciółmi lub po prostu przeczytać go ponownie. Najprostszym sposobem, aby ponownie znaleźć żądaną informację jest wyszukiwanie w witrynie. Aby to zrobić, wpisz operator “site:” przed adresem witryny, która ma zostać przeszukana, a następnie słowo kluczowe lub całe zdanie z artykułu. Wynik pojawi się natychmiast.

triki-w-google-3

4. Siła gwiazdki

Kiedy nasza pamięć zawodzi i zapominamy ważne słowo kluczowe, wyrażenie lub numer, który potrzebujemy znaleźć, można zwrócić się o pomoc do potężnego symbolu “*”. Wystarczy użyć go w miejscu słowa/frazy, której nie pamiętasz, a Google pokaże Ci wyniki, których właśnie potrzebowałeś.

triki-w-google-4

5. Gdy brakuje wielu słów

Jeśli nie pamiętasz więcej niż połowy zdania zamiast jednego słowa kluczowego, spróbuj wpisać pierwsze i ostatnie słowa, a brakującą część zastąp operatorem “OKOŁO(przybliżona liczbę brakujących słów)”. Na przykład:

triki-w-google-5

6. Korzystanie z ram czasowych

Czasami musimy zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce w określonym okresie czasu. Aby to zrobić, można dodać zakres czasu w zapytaniu za pomocą trzech kropek pomiędzy datami. Na przykład, jeśli chcemy, dowiedzieć się o odkryciach naukowych w XX wieku, możemy napisać:

triki-w-google-6

7. Wyszukiwanie w tytule lub adresie URL

Aby znaleźć słowa kluczowe, które znajdują się w tytule strony wykorzystaj operator “intitle:” przed szukaną frazą (bez odstępu między nimi). W celu znalezienia słowa z adresu URL, analogicznie użyj “inurl:”.

triki-w-google-7

8. Szukanie podobnych stron

Jeśli znalazłeś w sieci fajną stronę i chcesz znaleźć więcej podobnych do niej serwisów, należy użyć operatora “related:”, a następnie adres witryny (ponownie bez odstępu pomiędzy nimi).

triki-w-google-8

9. Pełne frazy

“Cudzysłów” jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem, aby znaleźć konkretne zdanie lub zwrot w wyszukiwarce.

Na przykład, jeśli wpiszesz daną frazę bez cudzysłowu: gdyby kózka nie skakała, wyszukiwarka pokaże wyniki, gdzie te słowa pojawiają się w dowolnych miejscach na stronie bez zachowania kolejności w jakiej zostały wpisane.

Natomiast wpisując frazę w cudzysłowie, sytuacja zupełnie się zmienia. Google pokaże tylko te wyniki, które zawierają wpisaną frazę w dokładnie takiej postaci/kolejności. Jest to świetny sposób, aby znaleźć np. teksty piosenek, gdy znasz jedynie ich fragmenty.

triki-w-google-9

10. Wykluczenie fraz z wyników

Aby usunąć nieistotne wyniki wyszukiwania, wystarczy dodać znak minus przed każdym niechcianym słowem. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć informacje o Harrym Potterze, ale nie chcesz kupować książki, zrób to w ten sposób:

triki-w-google-10

Dla nas całkowitym zaskoczeniem był nr 2. Mamy nadzieję, że dzięki tej liście wiele osób dowie się czegoś nowego i wyszukiwanie informacji stanie się bajecznie proste!

Tekst pochodzi z: genialne.pl

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!