Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że stajemy się głupsi. Dosłownie, bo osłabia nasze zdolności

W dużych miastach zanieczyszczenie powietrza rośnie w zastraszającym tempie, a nam coraz trudniej się oddycha. Ulice wypełnione są spalinami, a niebo pokryte dymem z fabryk. W niektórych miastach powietrze jest tak zanieczyszczone, że trudno w ogóle cokolwiek zobaczyć.

Wszystkie te zanieczyszczenia stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie tylko szkodzą naszym płucom i powodują trudności w oddychaniu, ale również znacząco obciążają nasze mózgi.

Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, nieustanne narażenie na zanieczyszczenia powietrza powoduje szkody dla procesów poznawczych, które z czasem ulegają pogorszeniu i tym samym zwiększają czynniki ryzyka chorób zwyrodnieniowych.

Złe powietrze

Choć od dawna wiemy, że oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem jest szkodliwe, skraca życie i prowadzi do wielu chorób, nowe badanie po raz pierwszy pokazuje, że negatywne skutki są znacznie poważniejsze i sięgają głębiej, niż nam się do tej pory zdawało.

Zespół naukowców przeanalizował dane z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego w 162 losowych okręgach Chin w latach 2010-2014. Wyniki zostały porównane z oficjalnymi danymi o jakości powietrza.

Głupsi przez powietrze

Zespół zauważył, że w okresie szczególnego zanieczyszczenia, jak choćby upalne lato, wyniki testów słownych i matematycznych ulegają znacznemu pogorszeniu. Analiza wyników rozciągniętych w czasie pokazała również, że życie w najbardziej zanieczyszczonych obszarach uległo drastycznym zmianom, a skumulowany efekt był ogromny.

W podsumowaniu autorzy stwierdzili, że zanieczyszczenia powietrza wpływa na upośledzenie naszych umiejętności, a dotyczy to szczególnie mężczyzn. Interesująca zależność może wynikać z faktu, że silne zanieczyszczenie powietrza szczególnie wpływa na obszary mózgu, na których opierają się testy słowne. Z kolei te umiejętności są znacznie lepiej rozwinięte u kobiet.

Nie tylko Chiny

Autorzy podkreślają, że obecnie aż 98 procent miast o populacji powyżej 100000 w krajach o niskim i średnim dochodzie nie spełnia norm jakościowych Światowej Organizacji Zdrowia. Problem więc nie dotyczy jedynie Chin, ale miast na całym świecie.

Oczywiście istnieje wiele powodów, by niepokoić się zanieczyszczeniem powietrza i wszechobecnym smogiem, jednak mówiąc o negatywnych skutkach zdrowotnych, należy także wziąć pod uwagę najnowsze wyniki badań.

Fotografie: pnas.org

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze
Loading...
error: Content is protected !!