Nigdy nie pozwalaj psu lizać się po twarzy. To groźne zachowanie prowadzi do przykrych powikłań

W kwestii miłości psy nie znają umiaru. Merdanie ogonami i lizanie to nieodłączna część dla każdego właściciela czworonoga. Lizanie twarzy przez psa dla jednych jest czymś obrzydliwym, a inni to wręcz uwielbiają.

Dla miłośników psich buziaków mamy niestety złą wiadomość. Choć nasz zwierzak niewątpliwie nie ma złych intencji, to jednak może mieć to bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jakie? Zobaczcie sami.

Dlaczego psy nas liżą?

psia-slina-2

Najczęściej w ten właśnie sposób okazują nam czułość. Lizanie właściciela po twarzy to jak lody dla dziecka. Istnieje cała masa powodów, dla których psy to robią, jednak prawie wszystkie z nich są związane z przekazaniem pozytywnych uczuć.

Mit o psiej ślinie

Nie jest prawdą, że jama ustna psa jest czystsza od ludzkiej. Ten mit może pochodzić z faktu, że rany goją się szybciej, gdy są polizane przez psa. Dzieje się tak jednak dlatego, że lizanie pobudza krążenie i pozwala pozbyć się martwej tkanki. Działają również enzymy zawarte w psiej ślinie.

youtube.com

Należy jednak pamiętać, że w ustach czworonoga znajduje się mnóstwo chorobotwórczych mikroorganizmów. Każdy kto miał okazję powąchać psi oddech, wie, że higiena jamy ustnej naszych czworonożnych przyjaciół nie jest w najlepszym stanie. Psy mają tendencję do lizania dziwnych rzeczy, które nie należą do najprzyjemniejszych.

Co skrywa ślina psa?

psia-slina-1

Bakterie E.Coli

Wszyscy wiemy czym jest ta bakteria i właśnie ona znajduje się w pyszczku naszych ulubieńców! Ten patogen powoduje gorączkę, wymioty i zmęczenie. Choćby z tego powodu zdecydowanie lepiej unikać kontaktu z psią śliną.

Liszaj obrączkowy

Grzybica jest paskudną infekcją. Prowadzi do swędzącej wysypki i choć nie jest niebezpieczna, niewątpliwie jest nieprzyjemna.

Gronkowiec złocisty

Może być przenoszony z psa na człowieka. Powoduje najróżniejsze dolegliwości od czyraków, poprzez zatrucia pokarmowe, kończąc na niebezpiecznym zespole wstrząsu toksycznego.

MRSA

Jest to forma bakterii gronkowca, jednak odporna na antybiotyki, co sprawia, że jest niezwykle trudna do wyleczenia. Powoduje łagodne infekcje skóry. Zwykle nie zagraża życiu, jednak po dostaniu się do krwiobiegu powoduje sepsę.

Bez paniki

psia-slina-3

Na skórę większości zdrowych ludzi psia ślina nie będzie miała wpływu. Jednak patogeny zawarte w niej mogą przenikać przez cieńsze błony śluzowe, jak chociażby twoje usta.

Najważniejsze, aby nasz zwierzak trzymał się z daleka od ust, nosa i oczu. Jednak jeśli już doszło do kontaktu, pamiętaj, by przemyć polizane miejsce. W ten sposób unikniesz przenoszenie zarazków.

Tekst pochodzi z: 5mdz.pl

Komentarze
Loading...